Blogbooster

Blog kulinarny i podróżniczy

Dom

Jak szybko i skutecznie umyć okno dachowe?

Jak szybko i skutecznie umyć okno dachowe?

Okna dachowe są niewątpliwie jednym z elementów naszych domów, które nadają wnętrzu unikalny charakter. Dzięki nim nasze strychy czy poddasza są pełne naturalnego światła, co przekłada się na przyjazną i ciepłą atmosferę. Jak jednak o nie dbać, aby przez wiele lat cieszyć się nieskazitelną czystością i blaskiem? W tym artykule postaramy się udzielić kilka praktycznych porad co do skutecznego i szybkiego czyszczenia okien dachowych.

Sprawdź także:

Jakie są domowe środki czystości? Ekologiczne czyszczenie!

Potrzebne narzędzia do czyszczenia okien dachowych

Czyste okno to podstawa, ale aby osiągnąć efekt idealnej czystości, potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Wśród nich powinniśmy mieć na uwadze:

 • Gąbkę lub ściereczkę do naczyń: Jest to podstawowe narzędzie, które pozwoli nam na usunięcie większości zabrudzeń. Wybierajmy te najdelikatniejsze, aby nie porysować powierzchni szkła.
 • Szczotkę do okien: Może okazać się przydatna szczególnie tam, gdzie gąbka może mieć problem z dotarciem. Dobrej jakości szczotka nie powinna rysować szkła.
 • Profesjonalne płyny do czyszczenia okien: Pozwolą one na usunięcie trudnych do usunięcia zabrudzeń, takich jak osad z dymu czy smogu.
 • Rękawice ochronne: Chronią nasze dłonie przed działaniem chemikaliów.
 • Drabina: W zależności od wysokości zamontowania okna, może okazać się niezbędna.

Sposoby umycia okna dachowego

Posiadając już wszystkie niezbędne narzędzia, możemy przystąpić do czyszczenia okna. Jak to jednak zrobić, aby proces był szybki i efektywny? Oto kilka kroków, które warto podjąć:

 1. Przygotowanie okna: Zanim przystąpimy do mycia, warto usunąć największe zabrudzenia za pomocą gąbki lub szczotki.
 2. Nakładanie płynu: Po przygotowaniu, nałożymy na powierzchnię okna roztwór wody z płynem do mycia okien. Pozwolimy mu działać przez kilka minut.
 3. Mycie okna: Następnie za pomocą gąbki lub szczotki umyjemy okno, pamiętając o dokładnym umyciu rogu i brzegów okna.
 4. Spłukiwanie: Po umyciu, spłuczemy okno czystą wodą. Możemy też użyć specjalnego płynu do spłukiwania, który nie tylko przepłuka resztki brudu, ale też zapewni dodatkową ochronę dla szkła.
 5. Wysuszenie: Na koniec, dobrze jest osuszyć okno za pomocą ściereczki uitra-absorbującej, aby uniknąć pojawienia się smug.

Jeśli po wszystkim widzimy, że na oknie pozostały jeszcze jakieś zabrudzenia, możemy powtórzyć cały proces.

Porady, aby utrzymać okno dachowe w czystości

Mycie okien dachowych to jedno, ale utrzymanie ich w czystości na dłużej to już zupełnie inna kwestia. Jak to zrobić? Oto kilka porad:

 • Regularność: Pamiętajmy, że regularne mycie okien dachowych jest kluczem do ich czystości. Dlatego też, warto robić to co najmniej raz w miesiącu.
 • Zabezpieczanie: Warto zainwestować także w specjalne preparaty do zabezpieczania szkła, które zwiększą jego odporność na zabrudzenia i uszkodzenia.
 • Oprawki: Nie zapominajmy, że oprawki okna też warto regularnie czyścić, co zapobiega gromadzeniu się tam brudu i zanieczyszczeń.

Zastosowanie powyższych rad z pewnością pomoże Ci utrzymać Twoje okna dachowe w idealnym stanie przez wiele lat.

Udostępnij

O autorze

Zespół miłośników jedzenia, podróży a następnie zadbanego domu i ogrodu. Dzielimy się naszymi przepisami, pomysłami na podróż i jedzenie. Jesteśmy pasjonatami ogrodnictwa oraz dbania o wystrój wnętrza i majsterkowania. Nasze treści na blogu wynikają z wieloletniego zamiłowania do każdej z dziedzin.